XL

Державний університет
інформаційно-комунікаційних
технологій

Зміна спеціалізації у межах ІТ: хто й куди переходить

08:18, 07-10-2024

Після отримання необхідної освіти та практики, айтівці, зазвичай, працюють за спеціалізацією. Як вже повідомлялось, IT-галузь небезпідставно вважається однією з найприбутковіших та найперспективніших майже в усіх розвинених країнах світу. Проте останнім часом доволі часто айтівці обирають інші кар’єрні шляхи. Іноді - це кардинальні зміни, але частіше — це логічний розвиток кар’єри в ІТ чи перехід в суміжні спеціальності.

Розробники і тестувальники рідко переходять в інші спеціалізації

24% айтівців хоча б раз за свою кар’єру в ІТ змінювали спеціалізацію. У середньому раз чи двічі (середнє значення 1,5). Що довше працює фахівець, то більш імовірно, що він змінить напрям: якщо в перший рік роботи це стосується тільки 3% фахівців, то серед тих, хто працює понад 10 років в ІТ, таких уже 39%.

Найчастіше переходять в інші ІТ-спеціалізації сисадміни, фахівці з DBA, Hardware Engineers, HTML-кодери та спеціалісти з підтримки, а серед нетехнічних — фахівці з Customer Success, продажів, перекладачі, техрайтери та офіс-менеджери. Понад 60% спеціалістів, які працювали на цих посадах, змінили свій напрям в ІТ.

Найменше змінюють спеціалізацію розробники, тестувальники, а також HR/рекрутери і художники/аніматори. Менш як 15% з них це робили.

Розробники, які все ж змінюють напрям роботи, найчастіше ідуть в РМ (26%), стають СТО/ Directors of Engineering/CEO (19%), ідуть в Data Science/Data Engineering/ML/AI (17%) або DevOps (12%).

QA найчастіше переходять в розробку (25%) чи РМ (29%). РМ теж часто переходять в розробку (29%), дещо рідше — в аналітику (16%) чи тестування (16%), а декому вдається стати CTO чи Director of Engineering (14%).

Фахівці з DBA, Hardware Engineers та HTML-кодери найчастіше переходять у розробку, а фахівці підтримки однаково часто світчаться в розробку та DevOps. Сисадміни найчастіше переходять у DevOps.

Більшість менеджерів проєктів і DevOps мають досвід роботи в інших ІТ-напрямах

Найпопулярніші ІТ-спеціалізації для переходу з інших спеціалізацій — РМ, DevOps та техрайтери. Понад 50% тих, хто працює тут, перейшли з інших ІТ-напрямів. Також перейшли з інших ІТ-сфер понад 40% аналітиків, фахівців з Data, Customer Success і Game Design.

Багато РМ мають досвід розробки (15%), роботи в аналітиці (14%) чи тестуванні (12%).

39% DevOps працювали сисадмінами, 21% — фахівцями підтримки, 11% — розробниками.

В аналітику часто переходять РМ (13% аналітиків мають досвід роботи за цим напрямом) і тестувальники (10%). Серед фахівців з Data Science/Data Engineering/ML/AI 25% це колишні розробники, а ще 13% — аналітики.

CTO/Director of Engineering/СЕО/ фаундерами найчастіше стають розробники (56% нинішніх СТО та Director of Engineering мають досвід розробки) або менеджери команд (33%). Рух у зворотному порядку теж можливий: 29% тих, хто колись обіймав позицію CTO чи Director of Engineering, нині працюють розробниками, ще 9% — менеджерами проєктів.

Найрідше айтівці переходять у такі спеціалізації, як розробка, QA, HR, Design та UI/UX, Art/Animation, фінанси: понад 80% цих фахівців одразу почали працювати у своїх спеціалізаціях.

47% розробників з досвідом понад 10 років змінювали спеціалізацію в розробці

Хоча розробники не схильні переходити в інші ІТ-напрями, вони досить часто змінюють свою спеціалізацію в розробці. 35% нинішних розробників працювали за іншими напрямами.

Нерідко це роблять на самому початку кар’єри: 11% розробників, які працюють менш як рік, встигли спробувати інший напрям розробки. Серед розробників з досвідом понад 10 років майже половина змінювали спеціалізацію в розробці (47%).

Найчастіше це роблять Full Stack розробники: 41% тих, хто працював за цією спеціалізацією, нині виконують завдання за іншими напрямами розробки (найчастіше у Back-end).

На другому місці — фахівці з Front-end, 33% з яких змінювали спеціалізацію, найчастіше переходили у Full Stack. Серед фахівців з Mobile спеціалізацію змінювали 29%, однаково часто переходячи в різні напрями розробки.

Найрідше змінюють спеціалізацію Embedded-розробники (19%) і Back-end розробники (21%). 70% тих, хто іде з Embedded, переходить у Back-end, а бекендери найчастіше світчаться в Full Stack (65%).

Третина тестувальників змінили спеціалізацію в тестуванні

Як і розробники, тестувальники схильні змінювати спеціалізацію в тестуванні, а не переходити на інші ІТ-напрями. 31% тестувальників змінювали свою спеціалізацію.

25% тих, хто працював Manual QA, нині працюють за іншим напрямом. Близько половини тих, хто змінює спеціалізацію, працюють як Automation QA, ще половина — як General QA.

Automation QA та General QA рідше змінюють спеціалізацію. Лише 19% тих, хто має досвід роботи AQA, перейшли в іншу QA-спеціалізацію (дещо частіше — в Manual QA).

Схожа ситуація в General QA — близько 20% тих, хто працював за цим напрямом, змінили його. Дещо частіше фахівці з General QA обирають для себе Automation QA (56% тих, хто змінив напрям), ніж Manual QA (37%).

Матеріал взято з ресурсу DOU.ua